Platformy schodowe od A do Z

Platformy schodowe od A do Z

platforma_przyschodowa_delta_dla_niepełnosprawnych_LIFT_PLUS (4).jpg

 

 

 

      Platforma schodowa (przyschodowa) dla niepełnosprawnych DELTA

 

 

 

 

Platforma_schodowa_OMEGA_dla_osób_niepełnosprawnych.jpg

 

 

 

Platforma schodowa (przyschodowa) dla niepełnosprawnych OMEGA

 

 

 

 

Na stronie będziemy stopniowo zamieszczać podstawowe informacje z zakresu platform przyschodowych dla niepełnosprawnych, dzieki czemu znajdą Państwo odpowiedzi na swoje pytania.

1. Czym są platformy przyschodowe dla niepełnosprawnych?

2. Platforma przyschodowa dla niepełnosprawnych i platforma schodowa dla niepełnosprawnych - czym się różnią?

3. Platforma przyschodowa dla niepełnosprawnych DELTA z prostym torem jazdy.

4. Platforma przyschodowa dla niepełnosprawnych OMEGA z krzywoliniowym torem jazdy.

5. Platforma przyschodowa wewnętrzna, platforma przyschodowa zewnętrzna.

6. Platforma przyschodowa dla niepełnosprawnych cena.

7. Platforma schodowa wymiary.

8. Czy platformy schodowe podlegają pod nadzór UDT?

9. Platforma schodowa dla niepełnosprawnych montaż na słupkach.

10. Platforma schodowa dla niepełnosprawnych montaż do ściany.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1. Platforma przyschodowa dla niepełnosprawnych to samoobsługowe urządzenie dźwigowe z napędem, które transportuje osobę na wózku wzdłuż schodów prostych i schodów krętych. Platformy dla niepełnosprawnych są instalowane gdy nie ma możliwości zastosowania windy dla niepełnosprawnych.

2. Platforma przyschodowa dla osób niepełnosprawnych i platforma schodowa dla osób niepełnosprawnych to różne określenia tego samego urządzenia. W rozmaitych źródłach można spotkać się z pozostałymi określeniami typu "platforma dla niepełnosprawnych", "platformy dla niepełnosprawnych", "platforma jezdna dla osób niepełnosprawnych", "schodowe platformy dla osób na wózkach inwalidzkich".

3. Platforma schodowa tor prosty. Tor jazdy i szyna, po której jeździ platforma przyschodowa jest prosty, bez zakrętów i wygięć w pionie bądź poziomie. Platformy z prostym torem jazdy stosowane są dla schodów prostych, bez spoczników między schodami z parkowaniem na wprost schodów. Bardzo ważny jest sposób parkowania platformy przyschodowej. Platforma przyschodowa z prostym torem jazdy (jeden bieg schodów bez spoczników) i parkowaniem po zakręcie np. za schodami jest traktowana jako platforma z krzywoliniowym torem jazdy ze względu na wygięty tor jazdy platformy schodowej.

Platforma_przyschodowa_D-TA_tor_prosty_LIFT_PLUS.jpg


4. Platforma schodowa tor krzywoliniowy. Tor jazdy i szyna, po której porusza się platforma jest wygięty w dowolnym kierunku. Platformy przyschodowe z krzywoliniowym torem jazdy instalowane są na schodach prostych jednobiegowych ze spocznikami pomiędzy stopniami schodów, na schodach krętych, schodach spiralnych, schodach zabiegowych. Platformy przyschodowe z wygiętym torem jazdy - szyną są również stosowane gdy platforma parkuje po zakręcie 90° lub 180° pomimo faktu, iż może być zamontowana do transportu osób niepełnosprawnych dla jednego biegu ze schodami prostymi. Każde wygięcie szyny w pionie lub poziomie jest równoznaczne z zastosowaniem toru krzywoliniowego.

Platforma_przyschodowa_OMEGA_tor_kręty_LIFT_PLUS.JPG


5. Platformy przyschodowe można instalować wewnątrz i na zewnątrz budynków. W przypadku instalacji zewnętrznej platformy przyschodowe są dodatkowo zabezpieczone przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych - szyna ze stali nierdzewnej, dodatkowa ochrona elektroniki wewnątrz urządzenia, pokrowiec na platformę przyschodową.


6. Platformy przyschodowe to urządzenia dźwigowe, produkowane według ustalonego projektu. Powstaje on w ścisłej konsultacji z inżynierami sprzedaży, którzy podczas wizji lokalnej przeprowadzają wywiad i zbierają pomiary z każdego biegu schodowego. Miejsce instalacji platformy przyschodowej ma swoją indywidualną charakterystykę dlatego cena platformy przyschodowej to wynik kalkulacji wszystkich parametrów. Cennik platform przyschodowych dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich nie istnieje. Jedyna możliwość podania ceny platformy przyschodowej to kwota orientacyjna. Cena platformy przyschodowej to długość szyny, ilość zakrętów, miejsce przeznaczenia, wymiar platformy, opcje dodatkowe.


7. Wymiary platformy schodowej są uzależnione od miejsca instalacji i sposobu montażu. Karty wymiarów oraz parametry techniczne platform schodowych są ogólnodostępne, więc każdy może sobie podejrzeć podstawowe wymagania dotyczące montażu. My pragniemy zaznaczyć, że każde karty wymiarów platform przyschodowych są jedynie podglądowe i nie należy się samodzielnie sugerować bez fachowej pomocy doradcy sprzedaży, który na wizji lokalnej zbiera wywiad i pomiary. Bardzo często dochodzi do sytuacji w których projekt platformy przyschodowej został wykonany bez oględzin miejsca montażu a jedynie przy użyciu karty wymiarów platformy schodowej. Architekci i projektanci nie powinni na własną rękę, bez pomocy doradców tworzyć projektów. Poniżej zamieszczamy podglądowe rysunki wyjasniające podstawowe kwestie dotyczące ilości wymaganego miejsca.

platforma_schodowa_DELTA_wymiary.jpg

Platforma_przyschodowa_DELTA_wykres_montaż_na_słupkach_wymiary.jpg

8. Platformy schodowe to urządzenia dźwigowe które podlegają pod Dyrektywę Maszynową. W związku z tym Urząd Dozoru Technicznego jest organem który wydaje pozytywną opinię dopuszczającą urządzenie do ruchu. Po dopuszczeniu platformy przyschodowej do eksploatacji UDT nakleja na urządzenie swoją naklejkę, na której jest data następnego badania technicznego.

 

9. Montaż na słupkach to jeden ze sposobów instalacji platform przyschodowych. Tor jezdny platformy, szyna mocowana jest do słupków samonośnych, które zakotwione są do policzków schodów. Cała praca urządzenia przenoszona jest na słupki samonośne. Szerokość złożonej platformy przyschodowej na parkingu zabiera 36 cm z biegu schodowego. Szerokość szyny na słupku nośnym to 18 cm.

platforma_przyschodowa_montaż_na_słupkach.jpg

10. Instalacja bezpośrednio do ściany to kolejny sposób montażu platformy przyschodowej. Jest to najczęściej wybierane rozwiązanie ze względu na oszczędność miejsca w biegu schodowym - szyna zajmuje 12 cm szerokości a złożona platforma na parkingu 30 cm. Jedynym wymogiem jest wytrzymałość ściany nośnej, która będzie przejmować pracę urządzenia.

Platforma przyschodowa montaż do ściany

INFOLINIA
Opłata za jeden impuls telefoniczny niezależnie od czasu połączenia, numer dostępny również z telefonów komórkowych
Katalog
Firmowy
Pobierz katalog