Podnośniki dla niepełnosprawnych. Bezpieczny transport osób niepełnosprawnych

Podnośniki dla niepełnosprawnych. Bezpieczny transport osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne, zmagające się z ograniczeniami ruchowymi, często napotykają bariery utrudniające im korzystanie z różnych obiektów rekreacyjnych czy wielu pomieszczeń nawet w swoich prywatnych domach. Brak odpowiedniego dostosowania infrastruktury może uniemożliwiać im pływanie w basenie czy swobodne poruszanie się po domu. Na szczęście, z pomocą przychodzą nowoczesne podnośniki, które zapewniają bezpieczny i komfortowy transport osób niepełnosprawnych zarówno w obiektach z basenem, jak i w wielu pomieszczeniach.

Zastosowanie i rodzaje podnośników dla osób niepełnosprawnych

Podnośniki dla osób niepełnosprawnych to urządzenia, które służą do łagodnego i swobodnego transportu osób z ograniczoną mobilnością. Znajdują one zastosowanie zarówno w obiektach publicznych, domach opieki, szpitalach, jak i w prywatnych domach. Dostępne na rynku podnośniki różnią się między sobą funkcjami, konstrukcją i przeznaczeniem. W tym artykule skupimy się na dwóch popularnych typach:


Podnośniki basenowe: Umożliwiają osobom niepełnosprawnym samodzielne korzystanie z basenu i wanny, zapewniając im bezpieczne zejście do wody i wyjście z niej.
Podnośniki sufitowe: Zaprojektowane do transportu osób niepełnosprawnych w pozycji siedzącej lub leżącej po różnych pomieszczeniach w domu, szpitalu, czy ośrodku rehabilitacji.


Podnośniki basenowe

Podnośniki basenowe to urządzenia, które montuje się na krawędzi basenu. Napędzane są one hydraulicznie lub elektrycznie. Zauważalne różnice pomiędzy poszczególnymi modelami to między innym udźwig urządzenia, sposób jego montażu oraz możliwość doposażenia podnośnika w dodatkowe funkcje.

Zastosowanie:
Podnośniki umożliwiają osobom niepełnosprawnym samodzielne korzystanie z basenu, zapewniając bezpieczne i komfortowe zejście do wody i wyjście z niej.
• Urządzenia te pomagają w transporcie osoby niepełnosprawnej do wanny, umożliwiając zachowanie jej codziennej higieny.

Rodzaje podnośników dla osób niepełnosprawnych:
Podnośniki stacjonarne: Montowane na stałe do krawędzi basenu.
Podnośniki przenośne: Mobilne, gotowe do demontażu i transportu.

Jak działa podnośnik basenowy dla osób niepełnosprawnych?

Działanie podnośnika basenowego stacjonarnego lub mobilnego jest niezwykle intuicyjne. Dzięki obrotowemu ramieniu, a także za pomocą krzesła i pilota, osoba niepełnosprawna może w pełni samodzielnie obsłużyć urządzenie. Aby było to możliwe, użytkownik przesiada się z wózka inwalidzkiego na siedzisko, wciska przycisk na pilocie i tak jak w przypadku podnośnika MET 400, za pomocą siłownika elektrycznego, zostaje uruchomione ramię, które poprzez obrót transportuje osobę niepełnosprawną do wody. Podnośnik MET 400 to typ przenośnego podnośnika, więc przez zamontowane kółka i nóżki stabilizujące, może służyć on w każdym miejscu przy basenie.

Z kolei w przypadku podnośnika basenowego MET B2 użytkowanie wygląda tak samo, jak w MET 400. Jednak urządzenie to napędzane jest hydraulicznie, co oznacza, że do swojej pracy wykorzystuje wodę, która napełnia mechanizm w momencie powrotu siedziska na powierzchnię wody, a poprzez wypompowanie wody, opuszczane jest ono pod taflę wody.

Podnośniki sufitowe

Podnośniki sufitowe to systemy mocowane do sufitu, które umożliwiają transport osób niepełnosprawnych w pozycji siedzącej lub leżącej po różnych pomieszczeniach domu. Podnośniki sufitowe to prosta konstrukcja, która jest bardzo łatwa w obsłudze oraz jest w pełni bezpieczna.

Zastosowanie podnośników sufitowych:
Podnośniki umożliwiają transportowanie osoby z ograniczoną mobilnością po całym pomieszczeniu.
Podnośniki sufitowe ułatwiają codzienne czynności, takie jak przemieszczanie się osoby niepełnosprawnej z łóżka do innego pomieszczenia w domu lub w innej nieruchomości.

Standardowym rodzajem podnośnika sufitowego jest podnośnik szynowy. W rozwiązaniu tym mechanizm porusza się po zamontowanych na suficie szynach. Podnośnik może być przesuwany manualnie lub elektrycznie. Wybór odpowiedniego podnośnika dla osoby niepełnosprawnej winien być uzależniony od indywidualnych potrzeb użytkownika, rodzaju niepełnosprawności oraz specyfiki pomieszczeń, w których ma być zamontowany.

Jak pracuje podnośnik sufitowy?

Otóż system szyn w pomieszczeniu, a także tych w sąsiednich pomieszczeniach umożliwia osobie niepełnosprawnej na korzystanie z wielu udogodnień. Do szyn zamontowany jest podnośnik oraz uchwyt, do którego założone jest wybrane siedzisko. Osoba niepełnosprawna zostaje umieszczona w siedzisku, następnie w siedzisku uniesiona w górę, a później manualnie, bądź elektrycznie przemieszczana po torze szyn.

Transport dzięki podnośnikowi sufitowemu jest w pełni bezpieczny, a w przypadku modelu WS 200 niezwykle płynny. Dodatkowo urządzenie tego typu może poruszać się po torze prostym lub krzywolinowym. Natomiast model WS 100 Plus to prosta konstrukcja, która dzięki zamontowanej baterii może wykonać aż 60 podniesień na jednym ładowaniu akumulatora.

Zalety stosowania podnośników dla osób niepełnosprawnych

Podnośniki basenowe umożliwiają osobom niepełnosprawnym samodzielne korzystanie z basenu i zapewniają swobodne zejście do wody i wyjście z niej. Mogą być one używane do transportu osób na wózkach inwalidzkich oraz osób o ograniczonej mobilności. Dzięki dostępnym różnym modelom podnośników basenowych możliwe jest dostosowanie ich do różnych potrzeb użytkowników i budżetu inwestorów.

Natomiast podnośniki sufitowe ułatwiają codzienne czynności osób niepełnosprawnych, takie jak przemieszczanie się z łóżka do łazienki, toalety czy salonu, a także ułatwiają rehabilitację. Również dzięki zastosowaniu wybranego siedziska mogą być one używane do transportu osób w pozycji siedzącej lub leżącej.

Podnośniki basenowe i podnośniki sufitowe to urządzenia, które znacząco mogą poprawić jakość życia osób niepełnosprawnych. Zapewniają im większą niezależność, komfort i są w pełni bezpieczne. Chcesz wiedzieć więcej o podnośnikach dla osób niepełnosprawnych? Zajrzyj do Jurajskiej Fabryki Wind!

Galeria

INFOLINIA
Opłata za jeden impuls telefoniczny niezależnie od czasu połączenia, numer dostępny również z telefonów komórkowych
Katalog
Firmowy
Pobierz katalog